Klockami Lego zafascynowałam się podczas spotkania z p. Jarosławem Spychałą, twórcą metody Lego Logos. Można je wykorzystywać na wiele sposobów. Doskonale sprawdzają się na godzinach wychowawczych, kiedy to chcemy podjąć abstrakcyjne tematy, takie jak: miłość, pokora, odwaga. Oczywiście można przeprowadzić “klasyczną” lekcję, siedząc na przykład w kręgu (co też jest dobrą metodą!), ale mam wrażenie że uczniom łatwiej otworzyć się na te zagadnienia przy pomocy przedmiotów. Jak więc przeprowadzić takie zajęcia?

  • Dzielimy klasę na grupy i rozdajemy zestaw kloców LEGO (nie muszą być to jakieś szczególne komplety)
  • Wyjaśniamy, że na dzisiejszych zajęciach będziemy poruszać temat, np. mądrości
  • Zadaniem dzieci jest pokazać za pomocą kloców, co oznacza bycie mądrym. Uczniowie pracują w grupach, aż do końca zajęć nie informując nikogo co dokładnie jest tematem ich pracy
  • Na koniec każda grupa prezentuje swoje dzieło, a inne dzieci próbują je zinterpretować “co autor miał na myśli”. W tym czasie dzieci, które budowały konstrukcję nic nie mówią.
  • Na zakończenie dopiero przedstawiają swoją wizję. Np. nasza praca przedstawia starego człowieka, który ma duże doświadczenie i wiele mądrego można się od niego dowiedzieć; albo – praca przedstawia bibliotekę jako symbol mądrości-wiedzy; lub – chodziło nam o to, aby pokazać, że mądrość nie zawsze jest wiedzą książkową, ale podejmowaniem dobrych decyzji lub respektowaniem zasad (bo inaczej może stać się coś złego) itp.
  • Finalnie nauczyciel podsumowuje lekcję.

 

Oczywiście to był tylko przykład zastosowania LEGO. Można je wykorzystać np. podczas interpretacji wiersza lub jako pierwszą lekcję w roku, gdy uczniowie dopiero spotykają się z danym przedmiotem. Jak wyobrażają sobie chemię? Może dla jednych będzie to nauka o wybuchach, dla innych coś powiązanego z kuchnią lub kosmetykami?

 

Klocki LEGO dobrze jest stosować również w trakcie omawiania różnic pomiędzy atomem a cząsteczką. Kiedy dwa elementy będą ze sobą połączone, a kiedy będą oddzielne? Jak pokazać, że pierwiastki łączą się ze sobą tworząc związki? Może Was do tego zainspirować zdjęcie znalezione na portalu Pinterest. Czy przychodzą Wam do głowy inne pomysły z zastosowaniem LEGO na chemii?

 

Oto inspiracja: https://pin.it/7wippdin4gbyjc