Znasz to uczucie, kiedy masz świetny pomysł, ale w sumie nie wiesz kiedy będzie dobry moment, żeby go ujawnić?

No wiesz to taka wewnętrzna potrzeba wykrzyczenia:


Ej, posłuchajcie jakie to będzie super!

No jasne, że to znasz. I wyobraź sobie, że tłumisz to w sobie przez kolejne dni, tygodnie i miesiące. A do tego wyobraź sobie, że jesteś tym typem człowiek, który jest w “gorącej wodzie kąpany”…

No to teraz wiesz jaką męczarnię mam za sobą 😉

Najważniejsze jest jednak to, że pojawił się ten moment i właśnie nastał dzień premiery podczas V Forum Nauczycieli Chemii w Toruniu. Wydarzenie, w którym uczestniczy około 200 nauczycieli chemii z całej Polski. Czy może być lepszy moment na zaprezentownie miejsca, które ma być naszym punktem na mapie edukacyjnej części internetu? No nie da się tego lepiej wymyślić!

Do tego niezmiernie miło jest, kiedy taki portal jest współtworzony razem z niesamowitą i nieziemsko profesjonalną ekipą Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu. O naszej wspólnej historii razem z Dominiką, Piotrem i Łukaszem mam nadzieję, jeszcze kiedyś wam opowiemy. A uwierzcie mi, że jest o czym. Szczególnie z perspektywy pewnego “fenoloftelainowego” podręcznika, któremu początek dała jedna rozmowa przeprowadzona przez Massengera 28 maja 2018…

I tak różne sploty wydarzeń, możliwości i działań doprowadziły do tego momentu, kiedy wreszcie możemy odpalić ten portal. Myśl o stworzeniu takiego miejsca dla nauczycieli zrodziła się w mojej głowie jakoś pod koniec 2017 roku. Był to czas, kiedy mój projekt edukacyjny – Pan Belfer, skierowany dla uczniów zaczął, żyć własnym życiem i poczułem potrzebę dialogu z innymi nauczycielami chemii w Polsce. Wtedy też trafiłem na fantastyczną grupę Nauczyciele Chemii administrowaną właśnie przez zespół z Torunia.

Dołączyłem i od razu zrozumiałem na jak “bezludnej wyspie” żyłem przez 12 lat, będąc jedynym nauczycielem chemii w szkole. Te wszystkie pomysły, dzielenie się materiałami, wzajemna pomoc przy problemowych zadaniach, było dla mnie, jak uderzenie młotkiem w głowę na pobudkę. Niestety był jeden minus – system działania serwisu Facebook, w którym wszystkie materiały “żyją” tylko chwilę.

Portal taki jak ten, tworzony przez nauczycieli dla nauczycieli ma ułatwić docieranie do odpowiednich treści. Ma być miejscem, w którym nauczyciele chemii odważnie będą inspirować się wzajemnie metodami pracy. To tu możemy opisywać, jak sprawić, by chemia dla naszych uczniów była najlepszym przedmiotem w szkole.

Głęboko wierzę, że wspólnymi siłami damy radę. Jestem też przekonany, że dla tych z was, którzy zdecydują się zostać współtwórcami tego portalu będzie to też ogromna szansa. Szansa na zrozumienie, jak wiele energii dodaje współpraca. Żeby Cię zachęcić to powiem Ci tylko, że u mnie, po tym jak to zrozumiałem, zmieniło się wszystko.

Na lepsze!

No to nie czekaj tylko działaj i odważnie zgłoś się na jednego z redaktorów. Wystarczy, że wypełnisz ten formularz, a my się z Tobą skontaktujemy i ustalimy dalsze kroki. No i pamiętaj, że to ma być dobra zabawa, więc podchodzimy do tego na luzie 🙂

Pozdrawiam
Dawid Łasiński – Pan Belfer