Głupio przyznać ale dopiero całkiem niedawno doświadczyłem kunsztu z jakim zespół Centrum Chemii w Małej Skali opowiada i prezentuje doświadczalną stronę chemii. W sieci widziałem tylko zdjęcia, a one nie oddają nawet w 10% tego, jak Dominika Strutyńska, Piotr Wróblewski no i oczywiście Łukasz Sporny prezentują magię chemii.

Bo doświadczenia są ważne

No są ważne i to jest fakt. Dlaczego jednak nikt mnie na studiach nie nauczył jak sprawnie je przygotować. Jak w 45 minut ogarnąć wszystko i wszystkich. Jak zadbać o bezpieczeństwo. Jak przy tym jeszcze nauczyć tego, co potem będzie sprawdzane w różnych testach. Jak pogodzić przygotowanie doświadczeń i sprzątanie po nich z dyżurami na przerwach, zamianami sal, czy brakami sprzętowymi. A może uczyli, tylko byłem wtedy zbyt dużym ignorantem by się na tym skupiać, bo w sumie to nigdy nie miałem w planach uczyć w szkole…

Teraz to już nie ma znaczenia. Ważne, że im bardziej chcę, tym częściej odczuwam braki właśnie w tych obszarach. Dlatego uważam, że prezentacje zespołu CCwMS są niezwykle cenne. W szczegółowy sposób pokazują, jak się przygotować do doświadczenia. Gdzie najlepiej kupić niezbędny sprzęt i odczynniki. Jak połączyć efekt WOW ze zdobywaniem wiedzy przez uczniów. A nawet, jak sprawnie i efektywnie posprzątać po tym całym chemicznym zamieszaniu.

Łukasz i Dominika w akcji

Śmiech to zdrowie

Przy tym wszystkim, jest tyle śmiechu i dobrej zabawy, że nawet nie wiesz kiedy, niestety, nadchodzi już koniec. Coś, co przy tym wszystkim jest niesamowite to to, że to tylko koniec pewnego chemicznego show, bo po wiedzę możesz zawsze napisać na grupie Nauczyciele Chemii i uzyskasz odpowiedź. Ilość nowych informacji i tempo ich podania podczas pokazu jest czasami tak duże, że jak zaczynasz to wszystko sobie układać w głowie, to nagle okazuje się, że brakuje jakiś elementów układanki. No i tu kłania się “internetowość” Łukasza, który chyba jest online 24h i reaguje szybciej niż fenoloftaleina na zasadę 😉

Dlatego z totalnie rekomenduję tego typu zajęcia. Czy to dla Ciebie nauczycielu w formie szkolenia, czy dla Twoich uczniów w formie pokazu. Samemu jest mi wstyd, że ja doświadczyłem ich dopiero w kwietniu, a nie dużo wcześniej. Te dwie godziny to jednak stanowczo za mało i dlatego już nie mogę się doczekać tego, czego nauczę się podczas wakacyjnego kursu dla nauczycieli chemii i przedmiotów przyrodniczych “Zmyśl TO” organizowanego w Toruniu przez Centrum Chemii w Małej Skali. Z tego co mi wiadomo to jeszcze można się zapisać klikając w TEN LINK. Cieszę się też, że i ja przy tej okazji będę miał szansę zaprezentować trochę moich technologicznych sztuczek 😉 To będą z pewnością intensywne, ale też mocno ładujące akumulatory potężną dawką pozytywnej energii, cztery dni.

Spotkamy się?

Już nie mogę się doczekać!