Piękny majowy dzień. Aula Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu wypełniła się po brzegi. Sprawcą całego zamieszania było Centrum Chemii w Małej Skali, które pod przewodnictwem p. Łukasza Spornego, p. Piotra Wróblewskiego oraz p. Dominiki Strutyńskiej zainicjowało V Ogólnopolską Konferencję dla Nauczycieli Chemii. 

W spotkaniu wzięło udział ponad dwieście dydaktyków – pasjonatów, którzy przybyli do stolicy Kujaw nawet z odległych regionów Polski. Wydarzenie rozpoczęło się od zainaugurowania projektu “Chemia w SP”, którego ważnym elementem jest publikacja podręcznika (wydawnictwa MAC), do tworzenia którego zostali zaproszeni nauczyciele – praktycy. Kolejną ekscytującą częścią okazał się być pokaz, który mógł zaskoczyć nawet niejednego wytrawnego nauczyciela chemii. Szeroko otworzyłam oczy, kiedy prowadzący demonstrował piroforyczność związku bizmutu czy zachowanie pierwiastków w kontakcie z płomieniem palnika. 

Po pokazie nadszedł czas na część warsztatową. Uczestnicy (wcześniej przydzieleni do grupy pierwszej) mogli znaleźć inspirację na zajęciach z p.Dawidem Łasińskim (znanym w sieci jako “Pan Belfer”). Ten charyzmatyczny i pomysłowy prowadzący zabrał nas w świat technologii, tak bardzo bliskiej uczniom – cyfrowym tubylcom. Zaprezentowane zostały przydatne na lekcji aplikacje, które urozmaicą i ułatwią naukę nowych zagadnień. 

W tym samym czasie, grupa formalnie nazwana “drugą” odbywała warsztaty chemiczne w Kamienicy Alchemika. Nauczyciele mogli zmierzyć się z tajnikami chemii w małej skali, wykonując doświadczenia w parach. W czasie “laboratoriów” uczestnicy podjęli temat sublimacji jodu oraz destylacji wody i tuszu. Nie kryliśmy zaskoczenia, kiedy te z pozoru wymagające bardziej profesjonalnego sprzętu ćwiczenia, można było wykonać tak prosto! 

W imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękuję organizatorom za czas poświęcony na przygotowanie tej fantastycznej edukacyjnej uczty!