Głupio przyznać ale dopiero całkiem niedawno doświadczyłem kunsztu z jakim zespół Centrum Chemii w Małej Skali opowiada i prezentuje doświadczalną stronę chemii. W sieci widziałem tylko zdjęcia, a one nie oddają nawet w 10% tego, jak Dominika Strutyńska, Piotr Wróblewski no i oczywiście Łukasz Sporny prezentują magię chemii.
Bo doświadczenia są ważne
No są ważne i to jest fakt. Dlaczego jednak nikt mnie na studiach nie nauczył jak sprawnie je przygotować. Jak w 45 minut ogarnąć wszystko i wszystkich. Jak zadbać o bezpieczeństwo. Jak przy tym jeszcze nauczyć tego, co potem będzie sprawdzane w różnych testach. Jak pogodzić przygotowanie doświadczeń i sprzątanie po nich z dyżurami na przerwach, zamianami sal, czy brakami sprzętowymi. A może uczyli, tylko byłem wtedy zbyt dużym ignorantem by się na tym skupiać, bo w sumie to nigdy nie miałem w planach uczyć w szkole…
Teraz to już nie ma znaczenia. Ważne, że im bardziej chcę, tym częściej odczuwam braki właśnie w tych obszarach. Dlatego uważam, że prezentacje zespołu CCwMS są niezwykle cenne. W szczegółowy sposób pokazują, jak się przygotować do doświadczenia. Gdzie najlepiej kupić niezbędny sprzęt i odczynniki. Jak połączyć efekt WOW ze zdobywaniem wiedzy przez uczniów. A nawet, jak sprawnie i efektywnie posprzątać po tym całym chemicznym zamieszaniu.
Śmiech to zdrowie
Przy tym wszystkim, jest tyle śmiechu i dobrej zabawy, że nawet nie wiesz kiedy, niestety, nadchodzi już koniec. Coś, co przy tym wszystkim jest niesamowite to to, że to tylko koniec pewnego chemicznego show, bo po wiedzę możesz zawsze napisać na grupie Nauczyciele Chemii i uzyskasz odpowiedź. Ilość nowych informacji i tempo ich podania podczas pokazu jest czasami tak duże, że jak zaczynasz to wszystko sobie układać w głowie, to nagle okazuje się, że brakuje jakiś elementów układanki. No i tu kłania się “internetowość” Łukasza, który chyba jest online 24h i reaguje szybciej niż fenoloftaleina na zasadę 😉
Dlatego z totalnie rekomenduję tego typu zajęcia. Czy to dla Ciebie nauczycielu w formie szkolenia, czy dla Twoich uczniów w formie pokazu. Samemu jest mi wstyd, że ja doświadczyłem ich dopiero w kwietniu, a nie dużo wcześniej. Te dwie godziny to jednak stanowczo za mało i dlatego już nie mogę się doczekać tego, czego nauczę się podczas wakacyjnego kursu dla nauczycieli chemii i przedmiotów przyrodniczych “Zmyśl TO” organizowanego w Toruniu przez Centrum Chemii w Małej Skali. Z tego co mi wiadomo to jeszcze można się zapisać klikając w TEN LINK. Cieszę się też, że i ja przy tej okazji będę miał szansę zaprezentować trochę moich technologicznych sztuczek 😉 To będą z pewnością intensywne, ale też mocno ładujące akumulatory potężną dawką pozytywnej energii, cztery dni.
Już nie mogę się doczekać!
Dawid Łasiński – nauczyciel chemii w Zespole Szkól im gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, autor podręcznika do chemii dla uczniów szkoły podstawowej Wydawnictwa MAC, pasjonat nowoczesnych technologii w edukacji. W lutym 2017r. stworzył postać Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. Jego Fanpage polubiło ponad 8000 osób z całej Polski, a kanał na YT “Pan Belfer” subskrybuje ponad 33 000 osób. Jako jeden z trzech najbardziej innowacyjnych nauczycieli w Polsce, został zaproszony przez Microsoft do udziału w międzynarodowej konferencji edukatorów “Educator Exchange” w Singapurze. Członek grupy SuperbelfrzyRP i społeczności MIEE, posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Expert.